Vaistus vartokime tinkamai

pagal | 2015-03-13

VaistaiKiekvienam iš mūsų, dažniau ar rečiau tenka pavartoti vaistus. Tačiau ar visada juos vartojame tinkamai? Dažniausiai net nesusimastome, kad netinkamai vartojamas vaistas, ne tik nepadeda, bet ir kelia grėsmę sveikatai.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos vartojant vaistus:

Vaisto galiojimo laikas

Kaip ir bet kuris maisto produktas, taip ir vaistai – turi savo galiojimo laiką, kurio reikia paisyti. Ant kiekvienos vaistų pakuotės, yra nurodyta data, iki kurios vaistas gali būti vartojamas. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad vienas galiojimo terminas yra kol pakuotė neatidaryta ir visai kitas jau atidarius vaisto pakuotę.

Vaisto vartojimo laikas

Gydytojai, nurodydami vartoti vaistą kelis kartus per dieną, paprastai turi omenyje visa parą. Vadinasi, jei vaistą turime gerti du kartus per dieną – intervalas tarp vartojimo yra 12 valandų. Pradedant gerti vaistą reikia į tai atsižvelgti, pasirinkti tokias valandas, kad nereikėtų naktį keltis. Šio laiko koreguoti negalima. Privalome pasistengti nepamiršti laiku išgerti vaistus.

Prieš valgį, po valgio ar valgio metu

Kiekvieno vaistai informaciniame lapelyje yra nurodyta kada jis turi būti vartojamas. Prieš valgį – reiškia, jog – 2 – 3 val prieš vartodami vaistus, nieko neturime būti valgę. Tokia tabletė turi patekti į tuščią skrandį. Bet koks maistas, esantis skrandyje – sumažina tokios tabletės efektyvumą. Kur kas paprasčiau, jei vaistas turi būti vartojamas valgio metu. Šiuo atveju belieka tik nepamiršti. Po valgio vartojami vaistai, paprastai dirgina skrandžio gleivinę ar padeda normalizuoti virškinimą.

Netinkamai laikomi vaistai

Instrukcijoje būna parašyta, kokioje temperatūroje vaistas turi būti laikomas. Jei nurodyta “vengti tiesioginių saulės spindulių” , “laikyti tamsoje”, “laikyti 5-8 laipsnių temperatūroje – taip ir reikia daryti. Netinkamai laikomas vaistas – praranda savo efektyvumą ir net tampa pavojingas.

Kartu vartojami nesuderinami vaistai

Ne visus preparatus galima vartoti kartu. Kartu pavartojus nesuderinamus vaistus – rezultatas nenuspėjamas. Intervalas tarp vaistų vartojimo, turėtų būti bent 30 minučių. Jei lankotės pas kelis gydytojus – visi jie privalo žinoti kokius preparatus vartojate.

Vaistai užgeriami saldžiu gėrimu

Vaistai turi būti užgeriami vandeniu. Nes sultimis, kava, arbata ar dar kažkuo. Gali būti ir išimčių, kai vaistus reikia u-gerti šarminiu mineraliniu vandeniu ar pienu, tačiau visa tai būna nurodyta informaciniame lapelyje.

Tinkamai vartodami vaistus saugome savo organizmą ir padedame sau pasveikti.

1 komentaras

  1. Dorotėja

    Niekad nebuvau pagalvojusi, kad svarbu būtent vandeniu užgerti vaistus. Ir į galiojimo laiką dažniausiai neatkreipiu dėmesio. Geras, trumpas ir aiškus straipsnelis. Svarbu žinoti tokius dalykus, nes gi sveikata svarbiausia 🙂

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.